انرژی بادی آرانیرو 300x169 - انرژی باد

انرژی باد
توان بادی (به انگلیسی: Wind power) تبدیل انرژی باد به نوعی مفید از انرژی مانند انرژی الکتریکی (با استفاده از توربین‌های بادی)، انرژی مکانیکی (مثلاً در آسیاب‌های بادی یا پمپ‌های بادی) یا پیش‌رانش قایق‌ها و کشتی‌ها (مثلاً در قایق‌های بادبانی) است. در آسیاب‌های بادی از انرژی باد مستقیماً برای خرد کردن دانه‌ها یا پمپ کردن آب استفاده می‌شود.
انرژی بادی در مقادیر زیاد در مزارع بادی تولید و به شبکه الکتریکی متصل می‌شود. از توربین‌ها در تعداد کم معمولاً فقط برای تأمین برق در مناطق دور افتاده استفاده می‌شود.
باد یکی از شاخصه‌های اصلی انرژی خورشیدی و هوای متحرک است و جزء کوچکی از خورشید که از تابش خورشید که از خارج به اتمسفر می‌رسد به انرژی بادتبدیل می‌شود.
اما از جمله دلایل تمایل کشورها برای افزایش ظرفیت تولید برق بادی مزایا بسیار زیاد این روش تولید انرژی الکتریکی است چراکه انرژی بادی فراوان، تجدیدپذیر و پاک است، در همه جای دنیا وجود دارد و همچنین در مقایسه با استفاده از انرژی سوخت‌های فسیلی میزان کمتری گاز گلخانه‌ای منتشر می‌کند.

انرژی باد یک گزینه پایدار در پی یافتن انرژی تجدید پذیر است.

انرژی باد چیست؟

باد یک منبع انرژی تجدید پذیر پاک، آزاد و قابل دسترس است. هر روز در سراسر جهان، توربین های بادی توانایی باد و تبدیل آن به برق را می گیرند. این منبع تولید انرژی نقشی مؤثری در قدرت ما در جهان دارد.

باد جابجایی هوا از یک ناحیه فشار بالا به یک ناحیه فشار کم است. در واقع، باد وجود دارد، زیرا خورشید به طور ناگهانی سطح زمین را گرم می کند. در صورت افزایش هوای داغ، هوا خنک تر می شود تا فضای خالی را پر کند. تا زمانی که خورشید می درخشد، باد می سوزاند. و باد به مدت طولانی به عنوان یک منبع انرژی برای انسان خدمت کرده است.
دریانوردان باستان از بادبان برای ضبط باد استفاده می کنند. کشاورزان هنگامی که از آسیاب های بادی برای خرد کردن دانه های خود استفاده می کنند و آب را پمپ می کنند. امروزه توربین های بادی بیشتر و بیشتر برق را از نسیم می برند. در طول دهه گذشته، مصرف توربین بادی بیش از 25 درصد در سال افزایش یافته است. با این حال، تنها بخش کوچکی از انرژی جهان را فراهم می کند.
انرژی باد چگونه کار می کند
بیشتر انرژی باد از توربین ها می آید که می توانند تا ارتفاع یک ساختمان 20 طبقه و سه تیغ 200 متر (60 متر) طول داشته باشند. باد چرخش تیغه، که متصل به یک ژنراتور که تولید برق میکند.
بزرگترین توربین های بادی تولید برق کافی در یک سال (حدود 12 مگاوات ساعت) برای تامین خانه، مزارع باد دارای ده ها و گاهی صدها تن از این توربین ها در کنار یکدیگر قرار دارند. توربین های کوچکتر احداث شده در یک حیاط خلوت می توانند برق کافی برای یک خانه یا یک کسب و کار کوچک تولید کنند.

صنعت انرژی باد

باد یک منبع پاک انرژی تجدید پذیر است که هیچ آلودگی هوا تولید نمی کند. و از آنجا که باد رایگان است، هزینه های عملیاتی یک بار توربین نصب شده تقریبا صفر است. تولید انبوه و پیشرفت های تکنولوژیکی توربین ها را ارزان تر می کند .

انرژی بادی توربین بادی 300x201 - انرژی باد

مزایای زیست محیطی انرژی باد چیست؟

انرژی باد بسیار زیاد است، به راحتی در دسترس است، و گرفتن قدرت آن منابع طبیعی با ارزش ما را از بین نمی برد. در واقع، توربین های بادی می توانند به مقابله با آثار مضر تغییرات آب و هوایی کمک کنند. چشم انداز انرژی جهانی باد پروژه هایی را که تا سال 2030 انرژی باد تولید می کند 2.5 میلیارد تن دی اکسید کربن در سال خواهد داشت. این به معنی گرفتن 530 میلیون اتومبیل از جاده ها در هر سال یا اجتناب از استفاده از 4.6 میلیارد بشکه نفت در سطح جهانی است. این حتی می تواند انتشار گازهای گلخانه ای از 525 نیروگاه زغال سنگ را در یک سال جبران کند.

3/5 - (2 امتیاز)