بزرگترین نیروگاه‌ برق دنیا

این مقاله بزرگترین نیروگاه‌ برق دنیا را فهرست می‌کند.

نیروگاه‌هایی که با منابع انرژی تجدید ناپذیر، کار می‌کنند، انرژی مورد نیاز خود را از زغال سنگ، سوخت‌های نفتی، اتمی، گاز طبیعی، سنگ نفت و تورب بدست می‌آورند.


در حالی که، نیروگاه‌هایی که با منابع انرژی تجدیدپذیر، کار می‌کنند، انرژی مورد نیاز خود را از زیست‌توده، زمین گرمایی، آبی، انرژی خورشیدی، گرمایش هوای خورشیدی، جزر و مد، موج‌های دریا و باد بدست می‌آورند.

بزرگ‌ترین نیروگاه‌های ساخته شده

در حال حاضر نیروگاه برق آبی سد سه‌دره با توان ۲۲٫۵۰۰ مگاوات است که نیروی خود را از ۳۲ توربین فرانسیس ۷۰۰ مگاواتی و دو توربین ۵۰ مگاواتی تولید می‌کند، بزرگ‌ترین نیروگاهی است که تا کنون ساخته شده‌است.

توان این نیروگاه بیش از دو برابر توان بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی جهان یعنی نیروگاه هسته‌ای کاشیوازاکی کاریوا (۸۰۰۰ مگاوات) است.


تا سال ۲۰۱۵ هیچ نیروگاه برقی قابل مقایسه با نیروگاه سه‌دره نبود. در حال حاضر رتبه دوم در اختیار سد ایتایپو می‌باشد که بر روی رودخانه پارانا در مرز دو کشور پاراگوئه و برزیل ساخته شده و توان آن برابر با ۱۴۰۰۰ مگاوات است.

در رتبهٔ بعدی نیروگاه برق آبی نصب شده روی رودخانهٔ شیانگ (در جنوب خاوری چین) سد شیانگبا ظرفیت (۱۳۸۶۰ مگاوات بود سد باهتان (۱۳۰۵۰ مگاوات و سد مونتهٔ زیبا (۱۱۰۰۰ مگاوات.

البته در حال حاضر پیشنهاد، سد بزرگ ایگما در کنگو اگر طبق طرح احداث شود از تمامی نیروگاه‌های برق موجود پیشی خواهد گرفت.

هدف طرح بیش از ۳۹۰۰۰ مگاوات است که نزدیک به دو برابر توان سد سه‌دره است.طرح دیگر، نیروگاه کشندی پنزا (در جنوب مسکو روسیه), پیش‌بینی می‌شود ظرفیت نصب شده بیش از ۸۷۱۰۰ مگاوات داشته باشد.

منبع : ویکی پدیا

1/5 - (1 امتیاز)