عکس عمومی - خانه هوشمند
 • تلویزیون شما را برنامه ریزی می کند لذا کودکان تنها در ساعات مشخصی می توانند تلویزیون تماشا کنند.
 • اتاق را قبل از بیرون آمدن شما از تخت خواب گرم می کند تا احساس سرما نکنید.
 • قهوه جوش یا چایی ساز را در ساعت معینی قبل از بیرون آمدن از تخت خواب روشن می کند.

معرفی خانه هوشمند

خانه هوشمند زیپاتو آخرین تکنولوژیِ روز دنیا است و با سیستمی‌ شامل چندین دستگاه هوشمند توسط کنترل کننده مرکزی زیپاتو به یک دیگر مرتبط شده و ۲۴ ساعت مشغول کنترل خانه است.
کنترل کننده مرکزی زیپاتو جدیدترین سیستم اتوماسیونِ داخلی‌ است که امکان کنترل تمام وسایل الکتریکی منزل را با کمترین انرژی به شما می دهد.
این سیستم از امواج رادیوییِ تأیید شده بهره گرفته که با انرژی استاندارد و مورد تایید برای حفظ سلامت شما ، به راحتی‌ از دیوارها و درها عبور می‌کند و کنترل وسایل را بدون تداخل به شما می دهد.
توسط کنترل کننده مرکزی این توانایی رو دارید هرکدام از وسایل خانه هوشمند خود را (چراغ‌ها ، تلویزیون ،پرده‌ها و …) به طور کاملا منحصر به فرد و بدون اینکه بقیه وسایل تحت تاثیر قرار بگیرند کنترل کنید.
همچنین با استفاده از ماژول‌های افزایشی به کنترل کننده مرکزی میتوانید قابلیت‌های بیشمارِی را به آن اضافه کنید.

برخی از امکانات خانه هوشمند عبارتند از:

 • شب ها مسیر سرویس بهداشتی را روشن می کند.
 • وقتی به خانه نزدیک می شوید، درب ها را باز می کند.
 • با برنامه ریزی ساعتی، غذای حیوانات خانگی را به میزان کافی آماده می سازد.
 • میزان نور مناسب را در هر زمان کنترل می کند.

بخش ها و کاربردهای مختلف خانه هوشمند

با استفاده از سیستم هوشمند می توان به راحتی انواع مدل های پرده، کرکره و سایه بان را با روش های مختلف کنترل کرد. در این سیستم می توان با بهره گیری از کلیدهای هوشمند و دستورهایی نظیر دستور مستقیم، سناریو و یا حتی با ارسال پیام کوتاه، پرده و سایه بان را از راه دور کنترل نمود. همچنین در سیستم هوشمند این امکان وجود دارد که بدون صرف انرژی و وقت برای مدیریت وضعیت پرده ها، باز و بسته شدن پرده به طور خودکار متناسب با عواملی مانند میزان تفاوت شدت نور داخل و خارج و یا دمای محیط و طبق برنامه ای که کاربر برای آن تنظیم می کند، انجام شود.

امنیت خانه یکی از مهمترین مسائل و دغدغه همیشگی ساکنین می باشد. در راستای برقراری امنیت، تا کنون تجهیزات مختلف ضد سرقت که عمدتا دارای سیستم پسیو نظیر آژیرها، دتکتورهای حضور، دتکتورهای تشخیص شکسته شدن شیشه و سنسورهای درب و پنجره، طراحی شده و به کار می روند. اما در بسیاری از موارد این سیستم در برقراری کامل امنیت شکست خورده و علاوه بر خسارات وارده، هزینه ای که برای پیاده کردن آن سیستم شده است، هدر رفته است.

سیستم کنترل امنیت خانه هوشمند علاوه بر سیستم پسیو، دارای سیستم های اکتیو نیز نظیر شبیه سازی حضور می باشد. امکاناتی که سیستم هوشمند در رابطه با امنیت در اختیار ساکنین قرار می دهد، عبارتند از:

 • قابلیت فعال کردن سیستم امنیتی براساس موقعیت های مختلف نظیر خروج از منزل، مسافرت، شب و…
 • درصورت ورود شخص غیر مجاز به داخل خانه آلارم های به خصوصی فعال می شوند و همچنین در صورت عدم حضور ساکنین در منزل سیستم هوشمند به صاحبخانهپیام کوتاهارسال می کند.
 • درصورت انتخاب مُد امنیتی مسافرت، سیستم هوشمند در ساعاتی از شبانه روز بر اساس زمانبندی مشخص تعدادی از چراغ ها را روشن و خاموش نموده، پرده ها را باز و بسته می کند، سیستم صوتی وتصویری را روشن می کند و در واقع حضور افراد در منزل را شبیه سازی می کند.
 • آگاهی از باز و بسته بودن در و پنجره ها در هنگام خروج از منزل به صورت آلارم و یا پیام صوتی
 • در صورت وقوع آتش سوزی، هشدارهای لازم را به صورت آلارم و یا پیام صوتی اعلام می کند و در صورت عدم حضور ساکنین در داخل منزل به صاحبخانه پیام کوتاه ارسال می کند.

کلیه سیستم های هوشمند HDL که درساختمان اجرا می شوند، قابلیت زمان بندی براساس نیاز و درخواست کاربر را دارند. با این روش می توان برنامه های معمول که بصورت روزانه در ساختمان اجرا می گردد را هدایت و ذخیره نمود. با این قابلیت تمامی دستوراتی که توسط کاربر به صورت پیش فرض قرار می گیرند، عینا و بدون خطا انجام شده و نیاز به مدیریت و اجرای این دستورات توسط کاربر را کاهش داده و یا حتی حذف می نماید. بهینه سازی مصرف انرژی هدف اصلی استفاده از سیستم کنترل هوشمند در یک ساختمان می باشد که با مصرف صحیح و بهینه از امکانات محقق می گردد. نتیجه تحقق هدف مذکور، بازگشت سرمایه اولیه ای است که صرف اجرای سیستم کنترل هوشمند شده است .

يكي از قابلیت های خانه هوشمند، توانایی کنترل سيستم هاي صوتی و تصويری و يا تجهيزات تكميل كننده اين سيستم ها می باشد. مي توان با استفاده از سيستم صوتی هوشمند، موسیقی های مختلفی را در نقاط مختلف ساختمان پخش کرد و یا با کمک سیستم صوتی بسیار پیشرفته آن از بالاترین سطح کیفی صدا و نور بهره برد. در صورتی که چند تلويزيون در خانه داشته باشيد و برای هر کدام يك سيستم صوتی و تصويری مجزا تهيه کرده باشيد، خانه هوشمند توانایی انتقال صدا و تصویر دستگاه های صوتی و تصويری، از يك نقطه به نقطه ديگر، بدون نياز به سيم كشي اضافی را به شما می دهد.

ديگر مزیت این سیستم حذف تمام كنترل هايي است كه معمولا در نقاط مختلف خانه رها می شوند. با در اختيار داشتن پنل لمسي و یا به کمک ريموت كنترل سیستم هوشمند می توان تمامی دستگاه های صوتی و تصویری مانند تلويزيون، ويدیو، رسيور ماهواره و… را به صورت کامل و از هرنقطه از ساختمان تحت كنترل قرار داد. در سیستم هوشمند، موسیقی در تمام قسمت ها و مناطق مختلف ساختمان قابل شنیدن است. در واقع اینگونه به نظر می رسد که هر کدام از قسمت های خانه (نظیر پذیرایی، اتاق خواب، لابی، آشپزخانه و…)، دارای یک سیستم پخش موسیقی مجزا و مربوط به خود هستند. حال آنکه این پردازنده مرکزی سیستم هوشمند است که موسیقی را به صورت مستقل و با توجه به سلیقه کاربر پخش می نماید.

برخی از امکانات و قابلیت های سیستم صوتی خانه هوشمند عبارتند از :

 • استفاده از آمپلی فایر و مدارات دیجیتال جهت تولید صدایی با کیفیتFi و حذف نویز ها و سایر اختلافات مربوطه
 • برقراری ارتباط با سایر تجهیزات هوشمند خانه و اجرای سناریوهای ترکیبی مختلف
 • حذف کنترلر های متعدد موجود (برای مثال کنترل تلویزیون، دی وی دی و…) و کنترل از طریق تجهیزات هوشمند و تلفن همراه
 • تلفیق با سیستم نورپردازی هوشمند و ارائه سناریوهای جذاب
 • امکان پخش موسیقی توسط سیستم خانه هوشمند
 • امکان انتقال آرشیو موسیقی به سیستم خانه هوشمند
 • امکان کنترل سیستم از طریق مانیتور لمسی، ریموت کنترل، موبایل، تبلت و…
 • امکان انتخاب و پخش موسیقی جهت هر بخش از ساختمان به صورت مجزا و مستقل
 • استفاده از باند های ضد آب جهت فضا هایی چون استخر، حمام و …

مزایای خانه هوشمند

زندگی در خانه هوشمند سطح بالایی از رفاه و آسایش را فراهم کرده و کیفیت زندگی را به طور قابل توجهی بالا می برد. زمانی که به هر دلیلی در خانه حضور ندارید، خانه هوشمند شما را از اتفاقات ناگوار در منزل مطلع می سازد و خود اقدامات امنیتی را انجام می دهد. همچنین مصرف انرژی با سیستم هوشمند کاهش یافته و سرمایه ای که صرف راه اندازی این سیستم شده است را در کمتر از دو سال جبران می نماید.

راحتی یکی از مهم ترین دلایلی ست که افراد سیستم هوشمند را برای خانه خود تهیه می کنند. در یک خانه هوشمند توسط ریموت می توانید سیستم خنک کننده و گرمایشی، ارتباطات داخل ساختمان، سیستم های صوتی تصویری و تمام لوازم الکترونیکی را کنترل کنید. با استفاده از این تکنولوژی کنترل امور منزل بسیار ساده تر می شود.

سیستم امنیتی خانه هوشمند شامل دوربین ها، سنسورهای حرکتی و ارتباط با ایستگاه پلیس، آتشنشانی و … می باشد. برای مثال در هنگام آتش سوزی سیستم اطاع رسانی به کار می افتد، سیستم اطفا حریق فعال می شود، درب ها به طور اتوماتیک باز و بسته می شوند، با آتش نشانی تماس گرفته می شود و راه امن برای فرار از آتش روشن می شود. مشخص است که با این سیستم در حوادثی مانند آتش سوزی چه در خانه حضور داشته باشید و چه حضور  نداشته باشید، خسارات جانی و مالی بسیار کمتر خواهد بود. به علاوه، خانه هوشمند به جای قفل های معمولی از سیستم تشخیص اثر انگشت استفاده می کند که سرقت از خانه را مشکل تر می سازد.

برای افراد مسن و ناتوان، خانه هوشمند دسترسی راحت تری به اجزای مختلف خانه ایجاد می کند. برای مثال سیستم دستور صوتی کارهایی مانند کنترل روشنایی، قفل کردن درب، استفاده از تلفن و یا کامپیوتر را ساده تر می نماید. اتوماتیک سازی بعضی امور طاقت فرسا مانند آبیاری باغچه طبق زمان بندی معین نیز از امکانات خانه هوشمند می باشد.

مصرف انرژی در خانه هوشمند کاملا بهینه می باشد. چراغ ها وقتی کسی در خانه حضور نداشته باشد، به طور خود کار خاموش می شوند. همچنین ترموستات امکان تنظیم شدن دارد به طوری که در طول روز که افراد در خانه حضور ندارند، دما پایین بیاید و قبل از ساعت معینی در بعد از ظهر که ساکنین به خانه بر می گردند، دمای خانه را تا میزان دلخواه بالا ببرد. تمام امکانات خانه هوشمند به همراه لوازم خانگی مدرن با مصرف انرژی بهینه، به صرفه جویی در مصرف برق، گاز و آب کمک می کنند.

تجهیزات مورد استفاده در خانه هوشمند

جهیزات خانه هوشمند آرا نیرو با آخرین تکنولوژیِ روز دنیا و با سیستمی‌ شامل چندین دستگاه هوشمند از جمله کنترل کنندهٔ مرکزی ، ماژول‌های افزایشی ، سنسور ها و موارد دیگری است که قابلیت‌های بیشمارِی را به شما برای کنترل تمام اجزای خانه تان خواهد داد.

کنترلر یک سیستم کامل از اتوماسیون خانه هوشمند می باشد. این وسیله همانند مغز خانه هوشمند عمل کرده و تمامی فرامین ، سناریوها و قوانین خانه هوشمند را در حافظه خود ذخیره می کند و در موعد مقرر آن ها را اجرا می کند . هیچ ارتباط سیمی بین این کنترلر خانه هوشمند و وسایل تحت کنترل آن وجود ندارد و کلیه فرامین به صورت بی سیم ارسال و دریافت می شود.

برای دریافت اطلاعات کامل از امکانات کنترلر مرکزی اینجا کلیک کنید.