تجهیزات خورشیدی چیست؟

تجهیزات خورشیدی یکی از اجزای مهم سیستم انرژی خورشیدی است. این تجهیزات خورشیدی هدف قرار دادن انرژی خورشید و تبدیل آن به برق است که برای خانوارها یا کسب و کار لازم است. در میان تجهیزات خورشیدی سیستم، ما چندین جزء مانند پانل های خورشیدی، مبدل ها، سیستم های قفسه بندی و باتری ها را پیدا می کنیم.

تجهیزات خورشیدی - تجهیزات خورشیدی چیست؟

پنل های خورشیدی

پانل های خورشیدی اجزاء هستند که انرژی را از نور خورشید مهار و ذخیره می کنند. پانل های خورشیدی فتوولتائیک (PV) از نیمه هادی های سیلیکونی ساخته شده اند که انرژی از اشعه های خورشید را جذب می کنند. این فرایند اثر فتوولتائیک نامیده می شود. هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیرد، پنل های خورشیدی PV تولید انرژی در قالب یک شارژ جریان مستقیم می کنند که می تواند در واحد وات اندازه گیری شود.
پانل های خورشیدی می توانند در تولید انرژی خود از 75 وات تا 350 وات، با خروجی متوسط تقریبا 250 وات. هنگامی که پانل های خورشیدی با هم گروه بندی می شوند، آنها سیستم پانل خورشیدی را تشکیل می دهند. پتانسیل انرژی سیستم بر اساس تعداد پانل های تولید شده توسط خروجی قدرت آنها محاسبه می شود. خانواده های بریتانیایی معمولی از سیستم خورشیدی 5 کیلووات ساعت استفاده می کنند که شامل 20 پانل است که هر کدام یک خروجی قدرت 250 وات دارند. بر اساس این تعداد، تولید سالانه خورشیدی می تواند به میزان 6500 وات در سال تخمین زده شود.

اینورتر - تجهیزات خورشیدی چیست؟

اینورترها

پانل های خورشیدی یک بار جریان مستقیم تولید می کنند که به منظور تامین نیروی برق به جریان متناوب تبدیل می شود. این کار با کمک اینورتر انجام می شود که انرژی تولید شده توسط پانل های خورشیدی را به سطوح لازم برای مصرف انرژی تنظیم و سازگار می کند. اینورترها با برنامه های تک فاز (که در اکثر خانوار ها یافت می شوند) و برنامه های کاربردی سه فاز سازگار هستند. اینورتر های خورشیدی سیستم پنل خورشیدی را به برق موجود متصل می کند. دو نوع اصلی اینورتر برای سیستم های انرژی خورشیدی، مبدل های مرکزی و مبدل های میکرو وجود دارد.

مبدل های مرکزی

اینورترهای مرکزی ارزان تر از همتای خود هستند و معمولا برای سیستم های منظومه شمسی که دارای دسترسی به خورشید بزرگ هستند استفاده می شود. آنها می توانند قدرت تولید شده توسط تمام پانل های خورشیدی مرتبط با یکدیگر را تبدیل کنند. اندازه اینورترهای مرکزی شبیه به اندازه پانل های خورشیدی است و به طور معمول در دیوار نصب شده است. این اینورتر موثر ترین زمانی است که تمام پانل های خورشیدی متصل به آن مشخصات مشابه دارند و در شرایط مشابه کار می کنند و از این رو یک مقدار قدرت را از بین می برند.

مبدل های میکرو

هنگامی که یک بخشی از سیستم پنل خورشیدی به طور موقت از نور خورشید سایه می زند، استفاده از اینورترهای میکرو استفاده می شود. آنها به هر پانل خورشیدی اختصاص داده می شوند، به تکنسین ها امکان می دهد تا هر تولید انرژی خورشیدی را نظارت و تحلیل کنند. این به قیمت های بالاتر برای این اجزا منجر می شود، بلکه به سطح بالایی از دسترسی به اطلاعات نیز می رسد. اینورترهای میکرو در شرایطی هستند که یک اینورتر مرکزی با سیستم سازگار نیست.

آیا می دانستید که میزان نور خورشید که در یک و نیم ساعت به سطح زمین حمله می کند، برای کنترل مصرف انرژی جهان در یک سال کامل کافی است؟ انرژی خورشیدی پتانسیل شگفت انگیزی برای زندگی روزمره ما به شمار می آید که به لطف تکنولوژی های مداوم بهبود می یابد.

تجهیزات خورشیدی در همه اشکال و اندازه ها وجود دارد. سیستم های مسکونی در پشت بام ها در سراسر ایالات متحده یافت می شوند و شرکت های تجاری همچنین تصمیم به نصب پانل های خورشیدی برای جبران هزینه های انرژی خود دارند. برق نیز در حال ساخت نیروگاه های برق خورشیدی بزرگ است تا انرژی پاکیزه را برای همه مشتریان متصل به شبکه فراهم کند.

دو نوع اصلی از فن آوری های انرژی خورشیدی – فتوولتائیک (PV) و انرژی خورشیدی متمرکز (CSP) وجود دارد. شما احتمالا بیشتر با PV آشنا هستید که در پانل ها استفاده می شود. هنگامی که خورشید بر روی یک پنل خورشیدی می درخشد، فوتون های نور خورشید توسط سلول ها در پانل جذب می شوند که باعث ایجاد میدان الکتریکی در لایه ها می شود و موجب جریان برق می شود.

دومین تکنولوژی انرژی خورشیدی یا CSP است. این است که در درجه اول در نیروگاه های بسیار بزرگ استفاده می شود و برای استفاده مسکونی مناسب نیست. این تکنولوژی با استفاده از آینه برای منعکس کردن و تمرکز نور خورشید بر روی گیرنده هایی که انرژی خورشیدی را جمع آوری می کنند و تبدیل آن به گرما می شود، که پس از آن می تواند برای تولید برق استفاده شود.

Rate this post