راهکار های شستشوی برای پنل خورشیدی

شستشوی پنل های خورشید با دستگاه رباتیک در مناطق بیابانی - راهکار های شستشوی برای پنل خورشیدی

سلول خورشیدی قطعه ای الکترونیکی است که انرژی نور خورشید را به طور مستقیم به الکتریسیته تبدیل می کند. از کنار هم قرار دادن سلول ها و ماژول های خورشیدی و مونتاژ آن ها صفحه های خورشیدی تشکیل می گردد و در مصارف بزرگ مجموعه ای از این صفحه های خورشیدی گردآوری شده و تأسیسات خورشیدی ساخته می شود. پنل های خورشیدی مسطح هستند و به صورت شیب دار و بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند.

پنل ها و سلول های خورشیدی در فضاهای باز نصب می شوند و از همین رو به مرور زمان گرد و غبار، فضولات پرندگان و ذرات آلاینده معلق در هوا بر روی صفحات خورشیدی تجمع پیدا می کند و با بارش باران گرد و غبار انباشته شده از بین می رود.

اما در مناطق خشک که میزان بارندگی سالانه در آن ها پایین بوده و شیب صفحات کم است، برای تمیز شدن سلول های خورشیدی نمی توان به انتظار باران نشست و باید جهت از میان برداشتن آلودگی های تجمیع شده چاره ای اندیشید. تأسیسات خورشیدی اجزای متحرک ندارند بنابراین میزان تعمیر و نگه داری آن پایین است، اگر چه تمیز کردن این تجهیزات یکی از جنبه های مهم تعمیر و نگهداری آن ها می باشد.


چه زمانی باید به فکر شستشوی پنل های خورشیدی باشیم؟

اگر پنل های خورشیدی استفاده شده در سیستم شما عملکرد مناسبی نداشته باشند و انرژی کافی تولید نکنند، وقت آن رسیده که پنل های خود را تمیز کنید.

شستشوی موثر پنل های خورشیدی

جهت شستشوی انواع سطوح، آب از عناصر اصلی مورد استفاده می باشد و شستشوی سلولهای خورشیدی نیز با استفاده از آب به نحو احسن صورت می گیرد و در این صورت هیچگونه آسیبی به سطح صفحات وارد نخواهد شد. با توجه به قرار گیری صفحات خورشیدی در ارتفاع عملیات شستشوی با دشواری مواجه می گردد اما با استفاده از انواع دستگاه های مختلف برای شستشوی پنل ها به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد عملیات شستشوی را با کیفیت بالا به انجام می رسانند.
شستشوی پنل های خورشید با دستگاه رباتیک در مناطق بیابانی
راهکار های شستشوی برای پنل خورشیدی - راهکار های شستشوی برای پنل خورشیدی
با وجود اینکه در مناطق بیابانی به علت بهره ‌مندی از نور خورشید، مکان‌های مناسبی برای برداشت انرژی خورشیدی هستند، ولی به علت کویری بودن، دارای گرد وغبار زیادی هستند و صاحبان مزرعه‌های خورشیدی نیازمند تمیز کردن پنل‌ها جهت فراهم کردن شرایط بهینه هستند در غیر این صورت، چیزی بین ۰.۴ تا ۰.۸% بازده در روز و پس از طوفان‌های شنی ۶۰% بازده را از دست می‌دهند. ولی شست‌ و شوی پنل‌ ها با آب در وسط یک منطقه‌ی خشک، کار چندان آسانی نیست و در سطوح مختلف مشکلاتی را به وجود می‌آورد.
مثلاً علاوه بر مصرف آب، نیازمند کارگرهایی است که باید در آن هوای گرم با دمای بالای ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد مشغول تمیز کردن پنل‌ها شوند. که به جای گرفتن کارگر میتوان از ربات های شستشوی پنل های خورشیدی نیروگاه های بزرگ استفاده کرد که روند سرعت شستشوی بالا رفته و هم در بحث مبلغ آن صرفه جویی می شود.
شستشوی پنل های خورشیدی با ماشین شنی دار
PicsArt 06 03 10.53.05 - راهکار های شستشوی برای پنل خورشیدی
ماشین شنی دار  مدلی از ماشین های شستشوی صفحات خورشیدی می باشد که توسط شرکت BP Metalmeccanica ساخته شده است. این شرکت ایتالیایی دستگاه های خود را با توجه به تجارب بدست آمده از مکان های مختلف با شرایط کاری متفاوت ، تهیه نموده که سازگاری بسیار خوبی با نیاز های مشتری ها دارند. ماشین شنی دار F3500 این شرکت از تجهیزات مدرن جهت شستشوی صفحات خورشیدی است که از دو سیستم نظافت خشک و مرطوب جهت کار در محیط های معمول یا حتی بیابانی و پر از گرد و خاک بهره می برد.شستشوی پنل ها با دستگاه نماشوی

شستشوی پنل ها با دستگاه نماشوی - راهکار های شستشوی برای پنل خورشیدی
برای شستشوی پنل های خورشیدی دستگاه ها و راه های مختلفی وجود دارد که جهت استفاده هر کدام از این دستگاه ها به توجه به موقعیت و مقدار بزرگی و کوچکی نیروگاه ها استفاده می شود.
از دستگاه نماشوی برای نیروگاه های کوچک مقیاس مانند: نیروگاه خانگی و پشت بامی استفاده می شود.
که این دستگاه با یک میله بلند که سر آن یک فرچه متحرک و یک شیلنگ آب برای رساندن آب برای شستشوی است تشکیل شده است.
3.9/5 - (23 امتیاز)