ara niroo.ir solar batteries 845x321 - مزایا و معایب باتری LTO در مقابل LiFePO4

فهرست مطالب

باتری LiFePO4 چیست؟

باتری LiFePO4 چگونه کار می کند؟

باتری های LiFePO4 برای چه مواردی استفاده می شوند؟

باتری LTO چیست؟

باتری LTO چگونه کار می کند؟

باتری های LTO برای چه استفاده می شوند؟

تفاوت بین باتری LTO و LiFePO4

باتری LTO در مقابل  LiFePO4 – مزایا و معایب

کدام بهتر است – باتری LTO در مقابل LiFePO4

تصمیم نهایی

 

 

هر دو باتری LTO و LiFePO4 لیتیومی هستند، بنابراین آیا آنها مشابه هستند یا تفاوت هایی دارند؟ تفاوت های زیادی وجود دارد. این مقاله تفاوت بین شان و مزایا و معایب باتری LTO و LiFePO4 و اینکه کدام یک ارزش خرید بیشتری دارد را توضیح می دهد.

Screen Shot 2022 03 22 at 5.14.13 PM - مزایا و معایب باتری LTO در مقابل LiFePO4

باطری

باتری LiFePO4 چیست؟

LiFePO4 نوعی باتری مبتنی بر لیتیوم است و نام کامل آن فسفات آهن لیتیوم (لیتیوم آهن فسفات) است. باتری LiFePO4 به دلیل چرخه عمیق خود مشهور است، ولتاژ آن 3.2 ولت است، LiFePO4 با چگالی بالا، چگالی انرژی بالاتر از 250 وات ساعت در لیتر، انرژی ویژه بیشتر از 130 وات ساعت / کیلوگرم مشخص می شود، بنابراین، باتری های LiFePO4 نسبتا سبک هستند و به طور گسترده در حمل و نقل استفاده می شوند. وسایل نقلیه، دستگاه های قابل حمل، پشتیبان باتری خانه و غیره.

 

باتری LiFePO4 چگونه کار می کند؟

هر باتری دارای دو جمع کننده جریان، یک آند و یک کاتد، و همچنین یک جداکننده، الکترولیت و مایع است. هر الکترود (آند و کاتد) حاوی یون لیتیوم است. الکترولیت به عنوان یک محیط عمل میکند که از طریق آن یون های لیتیوم با بار مثبت توسط جداکننده از آند به کاتد منتقل می شوند.

هر زمان که یون های لیتیوم مهاجرت می کنند، الکترون ها را در آند آزاد می کنند. این یک ولتاژ در کلکتور مثبت تولید می کند. هنگامی که دستگاهی را در پریز برق قرار می دهید، الکتریسیته از کلکتور مثبت به دستگاه شارژ شده و به کلکتور منفی برمی گردد. یون های لیتیوم در طول شارژ و تخلیه بین الکترودهای مثبت و منفی به عقب و جلو مهاجرت می کنند.

 

باتری های LiFePO4 برای چه مواردی استفاده می شوند؟

  • با در نظر گرفتن قابلیت‌های باتری‌های LTO در مقابل LiFePO4، LiFePO4 برنده می‌شود زیرا قابل حمل‌تر است و عمر چرخه‌ای طولانی‌تری دارد. اینها آنها را برای قایق های کوچک و موتورهای کایاک عالی می کند.

 

  • باتری های LiFePO4 جایگزین باتری های اسید سرب و NiMh در تجهیزات ارتباطات رادیویی، و جایگزین بسیاری از کاربری های شما می شوند.
  • در دوچرخه های الکترونیکی و اسکوترهای الکترونیکی نیز استفاده می شود.
  • در مناطق بدون برق، باتری های LiFePO4 با اینورتر و مبدل می توانند چندین بار الکتریکی را تامین کنند. می توانند برق لوازم خانگی را در زمان قطع برق تامین کند.

 

باتری LTO چیست؟

لیتیوم-تیتانات-اکسید(LTO)  به عنوان یک ماده الکترود منفی برای باتری های لیتیوم-یون جدید، به دلیل خواص بسیار عالی خود توجه ها را به خود جلب کرده است. باتری LTO نوعی تیتانات لیتیوم است که به عنوان ماده الکترود منفی باتری لیتیوم یونی استفاده می شود و می تواند با مواد الکترود مثبت مانند منگنات لیتیوم، مواد سه تایی یا فسفات آهن لیتیوم ترکیب شود تا یک لیتیوم 2.4 ولت یا 1.9 ولت ایجاد کند. باتری ثانویه یونی باتری LTO دارای بالاترین انرژی ویژه 90 وات ساعت بر کیلوگرم است، اما از مزیت ایمنی بالا برخوردار است. این باتری سریعتر شارژ می شود زیرا آند فضای بیشتری برای جذب جریان دارد.

 

باتری LTO چگونه کار می کند؟

باتری LTO مانند باتری لیتیوم یونی از یک آند، یک کاتد و یک الکترود تشکیل شده است. هر یک از این سه جزء در تامین انرژی گجت نقش دارند. فرآیند یون های لیتیوم از الکترود مثبت به ماده ساختار اسپینل لیتیوم تیتانات الکترود منفی در حال شارژ شدن است، در حالی که تخلیه حرکت در جهت مخالف، عقب و جلو است و شارژ و دشارژ باتری و منبع تغذیه به سمت بار را کامل می کند.

 

باتری های LTO برای چه استفاده می شوند؟

باتری لیتیوم تیتانیوم دارای کاربردهای عملی در صنعت و تنظیمات پزشکی متعدد است. کاربردهای دیگر آن عبارتند از:

  • ایستگاه های پایه ارتباطی، بیمارستان ها، امور مالی، مخابرات و سیستم های قدرت پشتیبان حیاتی سیستم.
  • در برنامه های حمل و نقل مانند وسایل نقلیه الکتریکی و ایستگاه های شارژ، اتوبوس های توریستی، قایق های تفریحی عملکرد خوبی دارد.
  • علاوه بر این، مصرف‌کنندگان می‌توانند از این باتری‌های لیتیومی در طیف گسترده‌ای از اسباب‌بازی‌ها، اسباب‌بازی‌ها، هدفون‌های بی‌سیم، لوازم خانگی کوچک و بزرگ، ابزارهای برقی دستی و خودروهای الکتریکی استفاده کنند.

 

تفاوت بین باتری LTO و LiFePO4

ما به طور خاص باتری LTO و LiFePO4 را از پنج نقطه مهم انتخاب باتری مقایسه می کنیم، بنابراین بیایید تفاوت های اصلی باتری LTO و LiFePO4 را بررسی کنیم:

 

تفاوت سطح انرژی در LTO در مقابل LiFePO4

باتری های LTO و LiFePO4 از نظر انرژی بسیار متفاوت هستند. توان ویژه باتری LiFePO4 1400-2400 وات بر کیلوگرم و باتری لیتیوم تیتانات 750 وات بر کیلوگرم است.

علاوه بر انرژی ویژه در مقایسه LTO در مقابل LiFePO4، باتری لیتیوم آهن فسفات بهتر است. آنها برای برنامه های کاربردی با سیستم های تعبیه شده یا زمان های اجرا طولانی دوام زیادی دارند.

 

اکسید لیتیوم تیتانات به دلیل افزایش چگالی انرژی به ویژه در شرایط دمای بالا ناپایدار است. چرخه عمر باتری LTO بیش از 4000 چرخه است، اما میزان خود تخلیه آن 2-10٪ در ماه است، نرخ خود تخلیه باتری LiFePO4 تنها 1-3.5٪ است.

 

ذخیره سازی طولانی مدت در LTO در مقابل LiFePO4

هنگام تصمیم گیری در مورد شیمی برای ذخیره باتری، بسیار مهم است که باتری را پیدا کنید که بتواند شارژ خود را برای مدت زمان طولانی حفظ کند. در عوض، پس از بیش از یک سال استفاده، باتری همچنان باید تقریباً به خوبی زمانی که نو بود شارژ شود.

بنابراین، در باتری های LTO در مقابل LiFePO4، چه فسفات آهن لیتیوم یا لیتیوم تیتانیوم را انتخاب کنید، ماده ای دریافت خواهید کرد که می تواند شارژ شما را برای مدت طولانی حفظ کند. لیتیوم فسفات آهن 350 روز ماندگاری دارد. لیتیوم تیتانیوم 300 روز دوام می آورد. از منظر نرخ خود تخلیه، باتری LiFePO4 نیازی به شارژ مکرر ندارد.

 

تفاوت هزینه در باتری LTO در مقابل LiFePO4

وقتی قیمت باتری های LTO را در مقابل LiFePO4 مقایسه می کنیم، LiFePO4 برتر است، در عین اینکه ویژگی های برتری نسبت به سایر باتری ها دارد با قیمتی مناسب تر در بازارهای جهانی عرضه میشود و در مقایسه با باتری LTO، مقرون به صرفه و کارآمد است. به طور قابل توجهی، باتری LTO دارای برچسب قیمت بالاتری است که آن را در نقطه ضعف قرار می دهد.

 

تفاوت وزن در LTO در مقابل LiFePO4

اگر به باتری‌های  LTO در مقابل  LiFePO4 در کنار هم نگاه کنیم، مشخص می‌شود که باتری‌های فسفات آهن لیتیوم قابل حمل‌تر و سبک‌تر هستند، به دلیل چگالی انرژی LTO در مقابل LiFePO4، فسفات آهن لیتیوم 220-250 Wh/L است در حالی که باتری LTO فقط 130Wh/L وزن آن 50 درصد سبک تر از باتری های لیتیوم تیتانات است. بنابراین، اگر یک باتری قابل حمل می خواهید، روی LiFePO4 سرمایه گذاری کنید زیرا طراحی سبک وزن دارد.

کدام بهتر است ؟ باتری LTO در مقابل LiFePO4

بیایید در مورد باتری LTO در مقابل LiFePO4 بحث کنیم که از نظر ایمنی، طبیعت دوستدار محیط زیست و موارد دیگر کدام بهتر است، بهترین گزینه از نظر همه ویژگی ها کدام است؟ پس بیایید با مقایسه هر دوی آنها متوجه شویم.

از منظر ایمنی، لیتیوم تیتانات به دلیل پتانسیل تعادل بالایی که دارد از ایمنی خوبی برخوردار است و روی الکترود منفی دندریت لیتیوم تشکیل نمی دهد. عملکرد چرخه خوب است، تعداد روزهای ماندگاری شارژ بیشتر از باتری LiFePO4 است و کار در محیط دمای پایین تحت تأثیر قرار نمیگیرد. این به ویژه برای اتوبوس های انرژی جدید و تجهیزات ذخیره انرژی در مقیاس بزرگ مناسب است.

اما در LTO در مقابل LiFePO4، رقابت LTO دشوار است، چگالی انرژی کم و هزینه بسیار بالا است، قوام نسبتا ضعیف است، و سهم بازار هنوز کوچک است.

تصمیم نهایی

در پایان مقایسه بین باتری های LTO و LiFePO4، هیچ باتری از همه نظر بی نقص نیست، هر نوع باتری به طور مداوم در حال بهینه سازی است. در حال حاضر فسفات آهن لیتیوم بیشترین استفاده را دارد. از نظر عملکرد باتری و تجربه کاربر، باتری فسفات آهن لیتیوم (LiFePO4) به دلیل چگالی انرژی بالا، فاقد اثر باتری تنبل(Memory effect)، عملکرد عالی در دمای بالا و مدیریت هزینه بهتر، همیشه باتری اصلی بوده است.

 

4.2/5 - (5 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *