Combined cycle power plant - وبلاگ 3

نیروگاه سیکل ترکیبی (Combined cycle power plant)

نیروگاه سیکل ترکیبی (Combined cycle power plant) نیروگاهی است که علاوه بر تولید انرژی الکتریکی، به وسیله بویلر بازیاب، از حرارت موجود در گازهای خروجی توربین‌های گاز، برای تولید بخار آب مورد نیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود. بنابراین نیروگاه سیکل ترکیبی شامل تعدادی توربین گاز و توربین بخار است.  گازهای خروجی از توربین گاز که گاها تا 600 درجه سانتیگراد دما دارند، مستقیم وارد هوا شده و انرژی باقی مانده در آن هدر میرود اما با استفاده از نیروگاه سیکل ترکیبی ازاین انرژی استفاده بهینه میشود و بویلر توربین بخار بدون نیاز به سوخت انرژی تولید میکند و بااین روش راندمان تولید افزایش می یابد.

%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%A7%D9%87 %D8%B3%DB%8C%DA%A9%D9%84 %D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D8%A8%DB%8C %DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA - وبلاگ 3

مقایسه نیروگاه سیکل ترکیبی (Combined cycle power plant و سیکل ترکیبی

نیروگاه گازی معمولا برای عبور از پیک مصرف برق مورد بهره برداری قرار میگیرد، هزینه سرمایه گزاری اولیه کمتری نیاز دارد اما به دلیل محدودیت ترمودینامیکی از بازدهی بسیار پایینی برخوردار است و در همین راستا برای افزایش راندمان نیروگاه گازی، یک واحد بخار در کنار نیروگاه گازی قرار میگیرد تا از انرژی بلااستفاده توربین گازی برای فعال سازی نیروگاه بخار استفاده شود، این واحد نیروگاهی به نیروگاه (سیکل ترکیبی)معروف است.

بازدهی نیروگاه سیکل ترکیبی تا 2 برابر نیروگاه گازی قابل ارتقا است علاوه بر آن هزینه سیکل ترکیبی 2 برابر یک نیروگاه گازی محاسبه میشود اما اگر درصد بازدهی آن در مقایسه با نیروگاه گازی را مبنا قرار دهیم هزینه سرمایه گزاری سیکل ترکیبی با هزینه نیروگاه گازی یکسان یا حتی کمتر خواهد بود. بنابراین به استناد محاسبات و اظهارات کارشناسان مربوطه استفاده از سیکل ترکیبی در آینده باید به طور کامل جایگزین نیروگاه گازی در کشور شود زیرا استفاده از این انرژی تجدید پذیر گزینه آینده دار تری به حساب می آید. قابل ذکر است که نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از نظر نوع توربین‌ها و بازیاب‌ها و وجود مشعل به چند دسته تقسیم میشوند.

 

آشنایی با توربین گاز Gas turbine - وبلاگ 3

آشنایی با توربین گاز (Gas turbine)

آشنایی با توربین گاز (Gas turbine) یا توربین احتراقی، به توربو ماشینی که دارای حداقل یک قطعه متحرک بنام مجموعه رتورکه شامل یک شافت یا درام با پره های متصل به آن است و انرژی را از یک جریان سیال میگیرد و آن را به کار مفید تبدیل میکند میگویند، کارکرد اصلی توربین گاز بسیار شبیه به توربین بخار (Steam turbine) میباشد با این تفاوت که بجای بخارآب، هوا وارد آن میشود و از کاربرد های توربین گاز برای رانش هواپیما، ترن، کشتی، توربین گازی هوانوردی، موتور جت ها، موتور پربوپروآپ ها، موشک های سوخت مایع و ژنراتورهای الکتریکی و حتی تانک ها می توان اشاره کرد.

هر توربین گاز شامل یک کمپرسور برای فشرده کردن هوا، یک محفظه احتراق برای مخلوط کردن هوا با سوخت و محترق کردن آن و یک توربین برای تبدیل انرژی درونی گازهای داغ و فشرده به انرژی مکانیکی است، بخشی از انرژی مکانیکی تولید شده در توربین، صرف چرخاندن کمپرسور خود توربین شده و باقی انرژی، بسته به کاربرد توربین گاز ممکن است مولد الکتریکی را بچرخاند، به هوا سرعت دهد یا مستقیما به همان صورت مصرف میشوند.

%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86 %DA%AF%D8%A7%D8%B2 - وبلاگ 3

آشنایی با توربین گاز (Gas turbine) و انواع توربین گازی

از انرژی توربین های گازی به دو صورت مکانیکی و الکتریکی استفاده میشود.

  • توربین گازی برای تولید توان الکتریکی
  • توربین های گازی صنعتی برای تولید توان الکتریکی یا همان توربوژنراتورها، توربین هایی هستند که توان تولید شده به وسیله آنها به ژنراتور منتقل شده و درآنجا به انرژی پتانسیل الکتریکی تبدیل میشود، این نوع توربین گاز می تواند به صورت سیکل ساده یا سیکل ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد.
نیروگاه گازی - وبلاگ 3

آشنایی با نیروگاه گازی و عملکرد آن

آشنایی با نیروگاه گازی و عملکرد آن : نیروگاه گازی (Gas power plant) به نیروگاهی گفته میشود که بر مبنای سیکل گاز کار میکند و دارای توربین گازی می باشد. ساختمان آن دارای سه بخش  اصلی کمپرسور، اتاق احتراق و توربین گاز است که هرکدام وظیفه ویژه ای را انجام میدهند: وظیفه کمپرسور یا متراکم کننده نیز هوا را فشرده کرده و به قسمت احتراق می‌فرستند و در حقیقت از کمپرسورها برای فشرده‌کردن گازها استفاده می‌شود. اتاق احتراق: وظیفه سوزاندن سوخت در محفظه به عهده اتاق احتراق می باشد و توربین: وظیفه گرداندن ژنراتور را دارد.

%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%A7%D9%87 %DA%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C - وبلاگ 3

عملکرد نیروگاه گازی

عملکرد یک نیروگاه گازی بدین صورت است که ابتدا هوا با دما محیط وارد کمپرسور شده و پس از متراکم شدن تحت تحول آدیاباتیک، وارد محفظه احتراق میشود و با احتراق سوخت، هوای ورودی در محفظه احتراق تحت یک فشار ثابت گرم میشود؛ گاز خروجی از این محفظه دارای فشار و درجه حرارت بالایی است که انرژی پتانسیل و جنبشی زیادی دارد. این گاز با عبور از پره های ثابت و متحرک توربین گازی باعث چرخش محور توربین و در نتیجه چرخش محور رتور ژنراتور می شود.

 

مزایا و معایب نیروگاه های گازی

مزایا:

1.توربین های گازی نسبت به وزنشان توان زیادی را تحویل میدهند

.2موتورهای توربین گازی کوچکتراز توربین های دیگر است

3.عرضه فراوان گاز طبیعی به عنوان سوخت

4.امکان بکارگیری توربین گازی با راندمان حرارتی بالا

5.قابلیت و کارایی بالا

6.این سیستم کمترین آلودگی را از نظر تولید گازهای سمی خروجی از دودکش نیروگاه ایجاد میکند

7.نیاز به سرمایه اولیه اندک

8.قابلیت حمل و نصب تجهیزات توربین گازی در کوتاه ترین زمان

9.عدم نیاز به اب فراوان

10.امکان تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی، که ترکیبی ازیک یا چند واحد، توربین گازی در کنار تاسیسات بویلرنصب میشود و توربین بخاری ک کنار آن وجود دارد .بدین ترتیب نیروگاه سیکل ترکیبی درحال تجسم عینی تاسیسات تولید برق است که بالاترین راندمان را در استفاده از انرژی گرمایی دارد .

 

معایب نیروگاه گازی

1. آلودگی محیط زیست زیاد است

2.فرسوده شدن کمپرسور و توربین سبب عمر کم نیروگاه میشود

3.به علت آلودگی بیشتری که نسبت به سوخت گازویئل دارد کمتر مورد استفاده قرار میگیرد

4.استهلاک زیادی دارد

5.راندمان کم است

6.امکان استفاده از سوخت جامد فراهم نیست چرا که پره های رتورها سریعا پراز دود میشود

نیروگاه خورشیدی چیست - وبلاگ 3

نیروگاه خورشیدی چیست؟ دلایل استفاده از نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی چیست؟ دلایل استفاده از نیروگاه خورشیدی ؟ یک نیروگاه خورشیدی (solar power plant) انرژی های خورشید را به الکتریسیته تبدیل میکند. این تبدیل انرژی به صورت مستقیم با استفاده ازفتوولتایئک یا به صورت غیرمستقیم توسط نیروگاه خورشیدی حرارتی یا ترکیبی از هردو روش انجام میشود. تفاوت این دو سیستم درچگونگی تبدیل انرژی خورشید به الکتریسیته می باشد.

 

نیروگاه خورشیدی فتوولتایئک چیست

به پدیده ای که اثرتابش نورخورشید را بدون استفاده ازمکانیزم های محرک به الکتریسیته تبدیل میکند پدیده فتوولتایئک و به هر سیستمی که از سیستم فتوولتایئک استفاده کند سیستم فتوولتایئک میگویند.

سلول های فتوولتایئک از مواد نیمه رسانایی مانند الیاژهای سیلیکونی (سلول های فتوولتایئک از چندین لایه ورق نازک سیلیکون) ساخته می شوند. فوتون های پرتو نور به این مواد نیمه رسانا برخورد میکنند و این مواد به علت اثر فتوالکتریک فوتون ها را جذب نموده و الکترونها را ازاد می کنند و سپس این الکترون ها براثر میدان الکتریکی به حرکت در می ایند و جریان الکتریکی را ایجاد میکنند. قابل ذکر است که انرژی فتوولتایئک برای مصارف مختلفی از جمله کشاورزی بکارمی رود.

امروزه سیستم های فتوولتایئک یکی از موارد کاربردی انرژی های نو میباشد و تاکنون سیستم های گوناگونی با ظرفیت های (5/0 وات تا چند صد مگاوات) در سرتاسر کره زمین نصب و راه اندازی شده اند،قابلیت اطمینان و عملکرد این سیستم ها باعث شده که هر روزه برتعداد متقاضیان آن افزوده شود و مورد استقبال افراد بیشتری قرار بگیرد.

 

نیروگاه خورشیدی حرارتی

نیروگاه خورشیدی حرارتی در واقع نیروگاه هایی هستند که از انرژی گرمایی خورشید برای گرم کردن مایعات تا دمای بالا استفاده میکنند یعنی با استفاده از سیستم های متمرکز کننده نورخورشید نور را در یک نقطه متمرکز میکنند تا آب را به بالاترین دما برسانند. این مایعات پس از گرم شدن، گرمای خود را به آب منتقل میکنند که در نتیجه باعث بخار آب میشود، از این بخار برای تبدیل انرژی توسط توربین ها درن یروگاه ها استفاده می شود، این انرژی مکانیکی توسط یک ژنراتور به الکتریسیته تبدیل میشود.

از نیروگاه های خورشیدی حرارتی می توان به آبگرمکن و حمام خورشیدی، سرمایش و گرمایش خورشیدی، آب شیرین کن خورشیدی، خشک کن خورشیدی، اجاق خورشیدی، کوره های خورشیدی و خانه خورشیدی اشاره کرد.

 

دلایل استفاده از نیروگاه خورشیدی

1. انرژی خورشیدی برای محیط زیست بسیار مناسب است.

2.عدم استفاده از شبکه برق رسانی شهر درصورت استفاده از انرژی خورشیدی.

3.استفاده بهینه و مفید از زمین های بلا استفاده برای تولید انرژی.

4.انرژی خورشید باعث کاهش مصرف برق می شود.

5.انرژی خورشیدی امنیت شبکه برقی را بهبود میبخشد.

6.این انرژی باعث ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی در کشور میشود.

7.خورشید یکی از منابع رایگان برای تولید و تامین انرژی است.

ربات‌ تعمیرکار نیروگاه‌ بادی دریایی‎ - وبلاگ 3

ربات‌ تعمیرکار نیروگاه‌ بادی دریایی‎

ربات‌ تعمیرکار نیروگاه‌ بادی دریایی‎

پژوهشگران انگلیسی قصد دارند در یک پروژه جدید، از ربات‌ها برای تعمیر نیروگاه‌های بادی دریایی استفاده کنند.

شاید به زودی خدمه کشتی‌ها که کار بازرسی و تعمیر “نیروگاه بادی دریایی را انجام می‌دهند، کار خود را به نخستین گروه کاملاً رباتیک جهان بسپارند.

پژوهشگران انگلیسی قصد دارند در پروژه‌ای موسوم و با صرف بودجه‌ای به مبلغ چهار میلیون پوند، گروهی خدمه رباتیک و خودکار را ابداع و بررسی کنند. این پروژه، کشتی بدون سرنشین، پهپاد و ربات‌های خزنده را شامل می‌شود.

احداث نیروگاه مشترک بین ایران و ارمنستان‎ - وبلاگ 3

احداث نیروگاه مشترک بین ایران و ارمنستان‎

احداث نیروگاه مشترک بین ایران و ارمنستان

سه شنبه هجدهمین روز تیر ماه در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مطبوعاتی همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان در جمع مطبوعات عنوان شد: احداث یک نیروگاه یکی از توافق‌های این اجلاس بین این دو کشور است.
سرعت بخشیدن به احداث و راه اندازی خط سوم تولید برق بین این دو کشور را از دیگر توافق ها است و مقرر شده تا سال ۲۰۲۰ این خط تولید عملیاتی شود.
با احداث این نیروگاه خط سوم تولید برق ظرفیت آن برای انتقال به ارمنستان تا یک هزار مگاوات خواهد رسید.
وزیر نیرو در اجلاس بین سران دو کشور ایران و ارمنستان بیان کرد: افزایش میزان صادرات گاز به صورت تهاتر با سایر کالاهای مورد نیاز ایران خواهد بود.
و گفت مذاکره درباره افزایش ارتباط کریدور شمال جنوب بین روسیه، گرجستان، ارمنستان و ایران برای تبادل انرژی را از دیگر بحث های این اجلاس به شمار میرفت.
ادامه داد: از مذاکره با طرف ارمنستانی درباره پایش آلودگی رود ارس به عنوان یکی دیگر از محورهای این اجلاس خبر داد.
اردکانیان به تلاش برای تشویق بخش خصوصی کشورمان برای حضور در منطقه آزاد تجاری با کشور ارمنستان اشاره کرد و گفت: باید بخش خصوصی برای حضور در بازار ارمنستان و از این طریق سایر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا منسجم‌تر عمل کرده و از تک‌روی پرهیز کند.
وزیر نیرو به صادرات روزانه یک میلیون متر مکعب گاز به ارمنستان اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های این بخش بیشتر است به نحوی که می‌توان آن را چهار برابر کرد.
مزايای مميزی انرژی - وبلاگ 3

پس انداز ثروت با ممیزی انرژی ساختمان

5 / 5 ( 1 امتیاز )

تغییراتی در نسل جدید توربین های بادی - وبلاگ 3

تغییراتی در نسل جدید توربین های بادی

زیمنس قرداد تولید توربین بادی، با فرانسه را امضا کرد‎ - وبلاگ 3

زیمنس قرداد تولید توربین بادی، با فرانسه را امضا کرد‎

تولید پره های توربین بادی در دانشگاه فردوسی مشهد - وبلاگ 3

تولید پره های توربین بادی در دانشگاه فردوسی مشهد

اختراع توربین، تولید برق ازدستگاه گرد باد ساز - وبلاگ 3

اختراع توربین، تولید برق ازدستگاه گرد باد ساز

تامین ۳۰ درصد انرژی مصرفی برق جهان از نیروگاه های تجدیدپذیر‎ - وبلاگ 3

تامین ۳۰ درصد انرژی مصرفی برق جهان از نیروگاه های تجدیدپذیر‎

نیروگاه بادی ۲۰۱ مگاواتی شرکت زیمنس - وبلاگ 3

توربین بادی، به عنوان یک مبدل انرژی باد

5 / 5 ( 1 امتیاز )

استفاده از فرصت طلایی وزش باد شدید در شهرستان سیستان بلوچستان - وبلاگ 3

استفاده از فرصت طلایی وزش باد شدید در شهرستان سیستان بلوچستان‎

صحنه ی شکستن پره های توربین بادی غول پیکر - وبلاگ 3

صحنه ی شکستن پره های توربین بادی غول پیکر

20 درصد از کل برق جهان از طریق انرژی نیروگاه برق آبی تأمین می‌شود. - وبلاگ 3

20 درصد از کل برق جهان از طریق انرژی نیروگاه برق آبی تأمین می‌شود.

1 / 5 ( 1 امتیاز )

تعداد ۷۵ عدد آبگرمکن خورشیدی در شهر کرمان توضیع و نصب شد - وبلاگ 3

تعداد ۷۵ عدد آبگرمکن خورشیدی در شهر کرمان توزیع و نصب شد‎

ساخت توربین بادی یکی از مهم ترین پیشرفت های علم مهندسی است - وبلاگ 3

ساخت توربین بادی یکی از مهم ترین پیشرفت های علم مهندسی است‎

50 درصد مصرف برق کشور ایران با انرژی باد قابل تأمین است - وبلاگ 3

50 درصد مصرف برق کشور ایران با انرژی باد قابل تأمین است‎

تامین انرژی میلیون ها خانه با مزرعه بادی وسط اقیانوس - وبلاگ 3

تامین انرژی میلیون ها خانه با مزرعه بادی وسط اقیانوس‎

آلمان بزرگترین شریک تجاریانرژی تجدید پذیر در ایران - وبلاگ 3

آلمان بزرگترین شریک تجاری(انرژی تجدید پذیر) در ایران

به چه دلیل توربین بادی بر روی سطح دریا نصب می شوند؟ - وبلاگ 3

به چه دلیل توربین بادی بر روی سطح دریا نصب می شوند؟

4 / 5 ( 2 امتیاز )

بزرگترین پروژه زخیره سازی تولید برق از نیروگاه ها در باتری - وبلاگ 3

بزرگترین پروژه ذخیره سازی تولید برق از نیروگاه ها در باتری

سر گذشت و آینده‌ی نیروگاه های بادی - وبلاگ 3

سر گذشت و آینده‌ی نیروگاه های بادی

4.5 / 5 ( 2 امتیاز )

توربین آبی pelton چه نوع توربینی است - وبلاگ 3

توربین آبی pelton چه نوع توربینی است

3 / 5 ( 1 امتیاز )

توربین بادی - وبلاگ 3

استفاده از فراصوت برای دور نگه داشتن پرندگان از توربین‌های بادی

آموزش ساخت توربین بادی کوچک و قابل حمل - وبلاگ 3

آموزش ساخت توربین بادی کوچک و قابل حمل

نماینده رسمی پنل خورشیدی زنشاین در ایران آرانیرو  - وبلاگ 3

تکنولوژی برتر در ساخت پنل خورشیدی زنشاین

نیروگاه خورشیدی اتصال به شبکه  - وبلاگ 3

نیروگاه خورشیدی اتصال به شبکه

5 / 5 ( 3 امتیاز )

نیروگاه خورشیدی 4 845x321 - وبلاگ 3

هزینه و طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

5 / 5 ( 2 امتیاز )

آمار کلیدی و حقایق در مورد نیروگاه خورشیدی 845x321 - وبلاگ 3

آمار کلیدی و حقایق در مورد نیروگاه خورشیدی

بررسی میزان بهره وری انرژی خورشیدی در خانه 624x321 - وبلاگ 3

بررسی میزان بهره وری انرژی خورشیدی در خانه شما

نیروگاه خورشیدی ترکیبیس  553x321 - وبلاگ 3

باتری سلول چگونه کار میکند؟

باتری سلول چگونه کار میکند؟

.

باتری ها برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته اند و اثبات باستان شناسی نشان می دهد که سلول های گالوانیک ممکن است 2000 سال پیش استفاده شوند. باتری سلول مرطوب، همچنین به عنوان “باتری با سیل” شناخته می شود، یکی از اولین نوع باتری های امروز است که برای استفاده معمول ایجاد می شود. تاریخچه آن به سال 1836 بازمی گردد، زمانی که جان فردریک دانیل اولین باتری سلول خورشید را ساخت.

صرف نظر از این واقعیت که باتری ساخته شده توسط جان Frederic Daniell برای انتقال بسیار ظریف و خطرناک بود، برای آن زمان مناسب بود. از آن به بعد، مردم با کمک مهارت و تکنولوژی خود باتری سلول های مرطوب را ارتقا دادند و امروز آنها در حال گذراندن تمام آزمون ها و معیارهای مورد نیاز هستند.

..

برای اولین بار در مورد مکانیسم کار خود بحث کنید. پایانه های باتری با بار متصل می شوند و واکنش شیمیایی بین الکترولیت، اکسید سرب و سرب ایجاد می کنند. این واکنش شیمیایی موجب جریان برق به بار از طریق پایانه ها می شود که بیشتر باعث حذف اسید سولفوریک از محلول شده است که به صفحات تقویت شده است. در نقطه زمانی که باتری با جریان معکوس شارژ می شود، اتصال بین اسید سولفوریک و صفحات شکسته می شود و اسید به محلول باز می گردد، به این وسیله فرصتی برای عرضه بیشتر برای مصرف آینده فراهم می شود.

.

انواع باتری سلول مرطوب

.

سلول های مرطوب، همانند سلول های خشک، به دو طبقه بندی اساسی تقسیم می شوند:

الف) اولیه (غیر قابل شارژ): همانطور که از نام آن یاد می شود، در نوع باتری اولیه، واکنش شیمیایی تولید الکتریسیته قابل برگشت نیست، بنابراین پس از خاموش شدن آن هرگز نمی تواند دوباره شارژ شود.

ب) ثانویه (قابل شارژ): با این حال، در نوع باتری های ثانویه، این واکنش شیمیایی می تواند معکوس شود و بنابراین باتری می تواند بارهای “n” را بپیماید.

 

استفاده و تعویض

.

پس از استفاده مداوم در طول سال، یک باتری سلول مرطوب می تواند قدرت کافی برای بار متصل به آن را ندهد. این اتفاق می افتد زیرا با استفاده از مواد پلاستیکی فرسایش می یابد و در نتیجه باعث کاهش اندازه آنها می شود. مواد تخریب شده از صفحات باتری تنظیم می شود و حتی صفحات کوچکتر را از بین می برد و به طور کامل باتری را از بین می برند.

کنترل کننده شارژ خورشیدی 736x321 - وبلاگ 3

یک کنترل کننده شارژ خورشیدی چیست؟

2.3 / 5 ( 3 امتیاز )

اینورتر خورشیدی آرانیرو 500x321 - وبلاگ 3

اینورتر خورشیدی چیست و چگونه کار می کند؟

5 / 5 ( 1 امتیاز )

انرژی باد 770x321 - وبلاگ 3

انرژی باد

5 / 5 ( 1 امتیاز )

باتری لیتیوم 1 774x321 - وبلاگ 3

فناوری باتری لیتیوم

فناوری باتری لیتیوم چیست؟
با توجه به تراکم انرژی بالا و هزینه کم در هر چرخه، باتری لیتیوم جدا از سایر مواد شیمیایی باتری است. با این حال، “باتری لیتیوم” یک اصطلاح مبهم است. در حدود شش شیمیدان معمولی باتری های لیتیوم وجود دارد که همه آنها دارای مزایا و منافع خاص خود هستند. برای کاربردهای تجدید پذیر انرژی، شیمی در حال حاضر دارای فسفات آهن لیتیم (LiFePO4) است. این شیمی ایمنی عالی دارد، با ثبات حرارتی بالا، رتبه بندی فعلی بالا، زندگی چرخه طولانی.

فسفات آهن لیتیم (LiFePO4) بسیار شبیه شیمی لیتیوم است که در مقایسه با تقریبا تمام شیمیایی لیتیوم دیگر است. باطری با مواد کاتدی طبیعی (فسفات آهن) مونتاژ شده است. در مقایسه با سایر شیمیایی لیتیوم، فسفات آهن، یک پیوند مولکولی قوی را ایجاد می کند که به شرایط شارژ شدید، طول عمر چرخه را افزایش می دهد و در طول چرخه های بسیاری حفظ می شود. این چیزی است که این باتری ها را با ثبات حرارتی عالی، چرخه عمر طولانی. باتری های LiFePO4 مستعد گرمای بیش از حد نیستند و یا به “فرار حرارتی” منتقل نمی شوند و در نتیجه در معرض سوء استفاده جدی و یا شرایط محیطی سخت قرار نمی گیرند.

بر خلاف اسید سرب و دیگر مواد شیمیایی باتری، باتری های لیتیوم گازهای خطرناک مانند هیدروژن و اکسیژن را از بین نمی برند. همچنین هیچگونه خطر برای قرار گرفتن در معرض الکترولیت های سوزنی مثل اسید سولفوریک یا هیدروکسید پتاسیم وجود ندارد. در بیشتر موارد، این باتری ها را می توان در مناطق محصور بدون خطر انفجار ذخیره کرد و یک سیستم به درستی طراحی شده نباید نیاز به خنک کننده یا خروج فعال داشته باشد.

%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C %D9%84%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%88%D9%85 300x192 - وبلاگ 3

باتری لیتیوم یک مونتاژ متشکل از بسیاری از سلول ها، مانند باتری های اسید سرب و بسیاری از انواع دیگر باتری است. باتری اسید سرب دارای ولتاژ اسمی 2 ولت / سلول است، در حالی که باتری های لیتیوم دارای ولتاژ اسمی 3.2 ولت هستند. بنابراین، برای رسیدن به یک باتری 12 ولت، معمولا دارای چهار سلول متصل به یک سری است. این باعث می شود ولتاژ اسمی یک 12.8V LiFePO4 باشد. هشت سلول متصل در یک سری باتری 24 ولت با ولتاژ نامی 25.6 ولت و شانزده سلول متصل در یک سری یک باتری 48 ولت با ولتاژ نامی 51.2 ولت می باشد. این ولتاژ با استانداردهای 12V، 24V و 48V معمولی کار می کند.

باتری های لیتیوم اغلب برای جایگزینی مستقیم باتری های اسید سرب استفاده می شوند، زیرا ولتاژ شارژ بسیار شبیه هستند. چهار باتری LiFePO4 باتری (12.8 ولت) معمولا دارای ولتاژ شارژ حداکثر بین 14.4-14.6V (بسته به توصیه های سازندگان) است. برای باتری لیتیوم منحصر به فرد است که آنها به یک بار جذب نیاز ندارد و یا در یک حالت ولتاژ ثابت برای مدت زمان قابل توجهی نگهداری می شود. به طور معمول هنگامی که باتری به حداکثر ولتاژ شارژ می رسد، دیگر نیازی به شارژ آن نیست. ویژگی های تخلیه باتری های LiFePO4 نیز منحصر به فرد است. در هنگام تخلیه، باتری های لیتیوم ولتاژ بسیار بالاتر از باتری های اسید سرب را به طور معمول تحت بار نگه می دارد. باتری لیتیوم تنها چند دهم یک ولت از یک شارژ کامل تا 75٪ تخلیه نمیشود. این می تواند دشوار باشد که چقدر ظرفیت بدون تجهیزات مانیتورینگ باتری مورد استفاده قرار گیرد.

 

کارایی یک عامل بسیار مهم در طراحی سیستم های برق خورشیدی است. راندمان سفر دور سفر میانگین باتری اسید سرب حدود 80٪ است. شیمی دیگر می تواند حتی بدتر باشد. راندمان انرژی دورافتاده یک باتری لیتیوم فسفات آلفا از 95 تا 98 درصد بیشتر است. این به تنهایی یک پیشرفت قابل توجه برای سیستم هایی است که از انرژی خورشیدی در زمستان گرسنه می مانند، صرفه جویی در مصرف سوخت از شارژر ژنراتور می تواند بسیار زیاد باشد. مرحله شارژ جذب باتری های سرب اسید به ویژه ناکارآمد است و در نتیجه کارایی 50٪ و یا حتی کمتر است. با توجه به اینکه باتری های لیتیوم شارژ جذب نمی کنند، زمان شارژ از تخلیه کامل تا کاملا کامل می تواند به اندازه دو ساعت باشد. همچنین لازم به ذکر است که یک باتری لیتیوم می تواند تقریبا تخلیه کامل را بدون عوارض قابل ملاحظه ای ارزیابی کند. با این وجود، مهم است که مطمئن شوید که سلول های فردی بیش ازحد تخلیه نمی شوند. این کار سیستم مدیریت باتری یکپارچه (BMS) است.

ایمنی و قابلیت اطمینان باتری های لیتیوم نگرانی بزرگی است، بنابراین تمامی مجامع باید یک سیستم مدیریت باتری یکپارچه (BMS) داشته باشند. BMS یک سیستم است که نظارت، ارزشیابی می کند

فناوری AGM 800x321 - وبلاگ 3

فناوری AGM

فناوری AGM چیست؟
باتری های قابل شارژ باتری شیشه ای متفاوت از باتری معمول سیلندر ساخته می شوند. این نوشتار به طور عمده شامل Concorde Sun-Xtender AGM می باشد، اما همچنین برای اکثر مارک های دیگر از باتری های AGM چرخه عمر استفاده می شود.

در باتری AGM یک تکه پشم شیشه فوق العاده خوب از بین صفحاتی که با اسید باتری اشباع شده اند، حدود 95٪ از آنچه که می توانند نگهداری کنند، وجود دارد. سپس در میان صفحات بسته بندی شده و کمی فشرده شده، سپس جوش داده شده در محل. از آنجا که صفحات و تشک ها نسبتا تنگی بسته هستند، تقریبا ایمن به لرزش هستند.

AGM (Matte Glass Absorbed) فن آوری باطری مهر و موم شده در ابتدا در سال 1980 اختراع شد و در سال 1985 برای هواپیماهای نظامی که قدرت، وزن، ایمنی و قابلیت اطمینان آنها در نظر گرفته شده بود، طراحی و معرفی شد. باتری های Concorde AGM VRSLAB (باتری سرب اسید سربسته تنظیم شده با شیر)، گاهی اوقات به عنوان VRLA (سرب اسید تنظیم شده با شیر) شناخته می شود. در حال حاضر تولیدکنندگان چند تولید کننده باتری AGM تولید می کنند، اما کنکورد اولین کسی بود که تکنولوژی را برای استفاده غیر نظامی غیر تجاری استفاده می کرد.
کارایی باتری:
این مقایسه مهم است و برای برنامه های کاربردی با میزان شارژ بالا یا میزان تخلیه حیاتی است. مقاومت داخلی باتری نشان دهنده کارایی کل شارژ / تخلیه آن است، توانایی آن در ارائه جریانهای بالا بدون قطر قابل توجهی در ولتاژ، و اندازه گیری کیفیت قطعات و ساخت و ساز است.

افت مقاومت در برابر باتری:
از دست دادن مقاومت داخلی نشان می دهد که باتری تمایل به گرم شدن دارد به همین دلیل است که در زمان گرما باتری به شدت شارژ و یا تخلیه برای مدتی میشود.

خسارت های داخلی در باتری های سرب اسید با سیلاب معمولی معمولا حدود 10 تا 15 درصد برای یک باتری جدید است و می تواند برای باتری های قدیمی با 25 درصد بیشتر باشد. این امر می تواند بطور قابل توجهی متفاوت باشد، که عمدتا بستگی به سن و کیفیت باتری دارد. به طور کلی، آنچه را برای شما پرداخت می کنید، – باتری های ارزان تر با صفحات نازک تر و اتصالات داخلی، کمتر کارآمد هستند.

باتری ژل بهتر است در حدود 12٪ تا 16٪ مقاومت داخلی باشد، بنابراین برای هر 100 آمپر-ساعت استفاده می شود حدود 115 آمپر ساعت شارژ می شود.

Concorde AGM دارای کمترین مقاومت داخلی هر نوع باتری تجاری است که ما می دانیم – فقط 2 درصد در یک باتری جدید. در سیستم های برق خورشیدی، این همانند گرفتن 10 تا 15 درصد اضافی از پانل های شما است. این امر موجب می شود که باتری های Concorde AGM، در صورت نیاز، سریعتر شارژ شوند و توانایی ارائه جریان های بالاتر در صورت لزوم. با استفاده از باتری های Concorde Advanced AGM با استفاده از مبدل های خروجی بالا، بانک عامل های اینورتر و یا تکیه بر پانل های خورشیدی می توانید به طور قابل توجهی بهره مند شوند. Concorde AGM برخی از باتری های موجود در بازار هستند.

گرما: بهره وری بهتر به این معنی است که گرما در باتری تولید می شود – هر جریانی که در واقع به شارژ باتری تبدیل نمی شود، به گرما تبدیل می شود. به همین دلیل است که بعضی از باتری ها، به خصوص باتری ها با بارگذاری بیش از حد (و حتی برخی از AGM های غیر عمیق)، می توانند بسیار گرم و یا حتی گرم شوند. در موارد شدید، شما می توانید فراتر از حرارتی را دریافت کنید که می تواند خطرناک باشد. اگر تا به حال باتری سنگین را احساس کرده اید، احتمالا متوجه شده اید که می تواند خیلی گرم شده باشد.

باتری AGM یک الکترولیت ژل نیستند
باتریهای AGM Concorde یک الکترولیت ژل نیستند. این یک باتری الکترولیتی جذب گاز Recombinant gas است. این کاهش از دست دادن آب تا 98٪ کاهش می یابد. از دست دادن شارژ به علت خود تخلیه 3 تا 10 برابر بهتر از ژل معمولی و 5 تا 50 برابر کمتر از باتری های معمول است. گازها تقریبا 100٪ درون باتری را احیا می کنند، میزان انتشار هیدروژن را به سطح بسیار پایین تر از بیشتر انواع باطری باز می گرداند و کمتر از نصف حد پایین انفجاری برای هیدروژن. علاوه بر این، آنها شارژ و تخلیه محدودیت های فعلی را که اکثر باتری های ژل دارند ندارند.

فن آوری باتری Concorde AGM همچنان به توسعه و ارائه پیشرفت های بیش از دیگر فن آوری های باتری مهر و موم شده است. تکنولوژی AGM گام بعدی در تکامل هر دو باتری شروع و عمق چسبندگی برای برنامه های دریایی، RV و حمل و نقل هوایی است. این همان باتری هایی است که نظامی ایالات متحده در بسیاری از خودروهای زرهی و استاندارد استفاده می کند. این تکنولوژی نسل بعدی باعث افزایش ایمنی، عملکرد و عمر مفید بیش از سایر انواع باتری مهر و موم موجود، از جمله ژل می شود. تمام باتری های Concorde AGM دارای یک سال گارانتی کامل هستند – اکثر سلول های ژل دارای تنها 90 روز گارانتی هستند.

باتری AGM دارای مقاومت بیشتری نسبت به لرزش و شوک به دلیل ساخت آنها نسبت به اکثر باتری های سیل شده دارند. صفحات با شیشه ای مات بسته بندی می شوند، باعث کاهش حرکت صفحه و ارتعاش تقریبا صفر می شود. علاوه بر این، به دلیل اینکه تشکهای شیشه ای کاملا اشباع نشده اند و مایع به علت پلاستیکی گسترش نمی یابد

 

انواع باتری های خورشیدی 845x321 - وبلاگ 3

انواع باتری مورد استفاده در سیستم های الکتریکی باد و خورشیدی

 

خلاصه ای از انواع باتری های مختلف که ممکن است در سیستم های قدرت خورشیدی برق و پشتیبان استفاده شود.

اسید سرب

باتری های رایج خودرو که در آن الکترود ها شبکه هایی از اکسید سرب حاوی سرب فلزاتی هستند که در هنگام شارژ و تخلیه در ترکیب تغییر می کنند. الکترولیت اسید سولفوریک رقیق است.

فن آوری جدید AGM باتری تاثیر زیادی بر روی باتری های سرب اسید داشته و یکی از بهترین باتری ها برای استفاده در سیستم های برق خورشیدی است. در اینجا باتری

AGM %D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C - وبلاگ 3

فناوری AGM بیشتر بدانید.

باتری های صنعتی نوعی می توانند تا 20 سال با مراقبت های متوسط طول بکشد و حتی باتری های استاندارد چرخه عمر، مانند نوع ماشین گلف، باید 3-5 سال طول بکشد. باتری های متوسط مانند S460 و سایر باتری های ساخته شده توسط Surrette باید 7 تا 12 سال طول بکشد.

لیتیوم

باتری لیتیوم دارای مزایای زیادی نسبت به انواع باتری سنتی است. آنها عمر چرخه بسیار طولانی و تخلیه و بار بالا دارند. در اینجا باتری لیتیوم بیشتر بدانید.

NICAD (نیکل کادمیوم)

باتری های قلیایی که در آن مواد فعال مثبت اکسید نیکل هستند و منفی حاوی کادمیوم است.

DOWNSIDES

بسیار گران است
کادمیوم بسیار خطرناک در نظر گرفته شده است.
راندمان پایین (65-80٪)
منحنی های ولتاژ غیر معمول و شارژ ممکن است مشکلاتی را برای استفاده از بعضی از تجهیزات مانند مبدل های استاندارد و شارژرها ایجاد کند.
تصور من از بشقاب پاکت های سنتی NiCads – این یک نوبت از فن آوری قرن است – این است که آنها بسیاری از نقاط خوب – کم خود تخلیه، غیر انجماد، و غیره – اما CYCLE زندگی خود را بهتر از ، اسید سرب به عبارت دیگر، آنها عمر طولانی در * دوره زمانی دارند، اما نه در * چرخه * شرایط. این کار آنها را برای سیستم های اضطراری / آماده به کار مفید می کند، اما نه برای سیستم هایی با یک چرخه روزانه. برای اکثر سیستم های انرژی خورشیدی یا پشتیبان توصیه نمی شود.

NIFE (NICKEL IRON)

تراکم ذخیره سازی انرژی = 55 وات بر کیلوگرم

سلول های الکتریکی نوع الکلی با استفاده از هیدروکسید پتاسیم به عنوان الکترولیت و آنودای سرامیک ورقه های فولادی با مواد آهن فعال و کاتد های زیرزمینی ورق های فولادی با مواد نیکل با مواد فعال نیکل. این “EDISON سلول” است.
تجربه ما با مشتریان با استفاده از باتری های قلیایی در سیستم های AE مستقل نشان می دهد که آنها ممکن است به عنوان مزایای در مقایسه با باتری های سرب اسید مزایای بسیاری داشته باشد
کریستوفر Freitas Xantrex

DOWNSIDES:
راندمان کم – ممکن است تا 50٪ پایین باشد، معمولا 60-65٪ است. نرخ بسیار بالای خود تخلیه
مصرف گاز بالا / آب
مقاومت داخلی بالا به این معنی است که شما می توانید قطر ولتاژ بزرگ را در سلول های سری قرار دهید.
وزن / حجم ویژه بالا
می تواند کارایی کلی سیستم خورشیدی را تا 25٪ کاهش دهد
این بدان معنی است که ولتاژ خروجی با بار و شارژ خیلی بیشتر از باتری های دیگر متفاوت است. اگر شما از اینورتر استفاده می کنید، اینورتر باید با این تغییرات ولتاژ طراحی شود. شما ممکن است نتوانید از NiFe استفاده کنید اگر سیستم شما به یک ولتاژ پایدار بستگی دارد، مثلا اگر شما در حال استفاده از لوازم معمول DC مانند یخچال و فریزر به طور مستقیم از باتری ها هستید. همچنین هنگام استفاده از NiFe به روشنایی DC نور، شدت نور را تغییر می دهد. همیشه می توان از یک رگولاتور ولتاژ برای تغذیه آن دسته از لوازم مورد نیاز استفاده کرد، اما حتی راندمان را نیز کاهش می دهد.

در حال حاضر به نظر می رسد که تنها منبع باتری های NiFe جدید از مجارستان است و ما گزارش های متفاوتی در مورد آنها داشته ایم. به طور خلاصه ما آنها را توصیه نمی کنیم مگر اینکه آنها تقریبا آزاد باشند. تلفات زیاد در هنگام شارژ و تخلیه، 25 تا 40 درصد اضافی را به اندازه پانل های خورشیدی که برای مصرف انرژی مشابه نیاز دارید، اضافه خواهید کرد.

به طور خلاصه، علی رغم برخی از اعتیاد در مورد زندگی طولانی و هزاران سیکل، ما احساس می کنیم که این باتری ها برای همه کاربردهای خورشیدی بسیار مناسب هستند.

اطلاعات برق خورشیدی - وبلاگ 3

اطلاعات در مورد برق خورشیدی

اطلاعات در مورد برق خورشیدی

آیا شما در مورد یکپارچگی محیط زیست نگران هستید یا شاید به دنبال روش های جدید برای بهره برداری از انرژی هستید که محیط زیست می تواند ارائه دهد؟ آیا شما یک سیستم انرژی خاص دارید و می خواهید میزان انتشار کربن خود را کاهش دهید؟

با افزایش اثرات گرمایش جهانی و آلودگی کربن، حفاظت از محیط زیست تبدیل به یک اولویت شده است. افزون بر این، هزینه های افزایش تولید محصولات انرژی در حال افزایش است، در نتیجه تبدیل شدن به فرم های سبزتر انرژی که هنوز هم به شما اجازه می دهد انرژی مورد نیاز برای خانه یا کسب و کار خود را برآورده کنید، گامی مهم در جهت حفاظت از محیط زیست می باشد.

در اینجا شما پاسخ به سوالات حیاتی در مورد برق خورشیدی را خواهید یافت.

برق خورشیدی چیست؟
برق خورشیدی چگونه کار می کنند؟
انواع اصلی برق خورشیدی
چرا برق خورشیدی را انتخاب کنید؟
صرفه جویی و هزینه های برق خورشیدی

 

برق خورشیدی چیست؟

برق خورشیدی نور آفتاب را تبدیل به یک جریان الکتریکی یا گرمای مورد استفاده برای تامین برق برای خانه و یا ساختمان می کند. پانل های خورشیدی به عنوان مجموعه ای از تعداد زیادی سلول خورشیدی کوچک ساخته می شوند که در یک منطقه بزرگ برای تامین قدرت کافی قرار می گیرند. بزرگتر، غلظت نور به سلول می رسد که بیشتر تولید برق یا گرما تولید می شود.

برق خورشیدی چگونه کار می کنند؟

یک پنل خورشیدی با اجازه دادن به فوتون ها یا ذرات نور کار می کند تا الکترونها را از اتم ها بیرون بکشد و جریان برق را تولید کند. پانل های خورشیدی در واقع شامل بسیاری از واحدهای کوچکتر به نام سلول های فتوولتائیک می باشند. (فتوولتائیک صرفا به معنی تبدیل نور خورشید به برق است.) بسیاری از سلولهای مرتبط با یکدیگر یک پانل خورشیدی را تشکیل می دهند.

انواع اصلی برق خورشیدی

بیایید با انواع مختلف برق خورشیدی که در حال حاضر در بازار هستند شروع کنیم :

مونو کریستال
پلی کریستال

3 نوع فناوری مورد استفاده در برق خورشیدی موجود در بازار امروز وجود دارد: اینها منحصر به فرد، پلی کریستال، و مونوکریستال است.

همانطور که از نامهای Monocrystalline و Polycrystalline اشاره می شود هر دو نوع سلول های خورشیدی هستند که از سیلیکون بلوری ساخته شده اند. تقریبا همه نقل قول هایی که شما در هنگام خرید برق خورشیدی برای خانه تان دریافت می کنید از برق خورشیدی کریستالی استفاده می کنند.

2-3 سال پیش، رایجترین نوع برق خورشیدی مورد استفاده در تاسیسات خورشیدی مسکونی در آمریکا، پانلهای خورشیدی تک سلولی بود، اما در سه سال گذشته، پانلهای خورشیدی پلی کریستالی، تبدیل به پانلهای خورشیدی رایج در تاسیسات خورشیدی مسکونی در آمریکا شده است.

این نوع از پانل های خورشیدی سیلیکون بلوری در صنعت به عنوان پانل های ساده Mono یا Poly شناخته می شود

حقایق کلیدی مربوط به هر نوع سلول خورشیدی:

monocrystalline 300x207 - وبلاگ 3

مونو کریستال
بررسی :
این قدیمی ترین و پیشرفته ترین سه تکنولوژی است. پانل های Monocrystalline به عنوان نام نشان می دهد از یک ساختار بلوری مستمر ایجاد شده است. پانل Monocrystalline را می توان از سلول های خورشیدی شناسایی کرد که همه آنها به عنوان یک رنگ صاف به نظر می رسد.

ساخت و ساز
آنها از طریق روش Czochralski ساخته شده است که در آن یک دانه دانه کریستال سیلیکون در یک سوپره از سیلیکون مذاب قرار داده شده است. بذر سپس به آرامی با سیلیکون مذاب تشکیل می شود که یک ساختار کریستالی جامد در اطراف بذر شناخته شده به عنوان یک شمش را تشکیل می دهد. شمش سیلیکون کریستال جامد که شکل گرفته است، سپس بافت ریز ریخته می شود که به عنوان یک ویفر سیلیکونی شناخته می شود. این به سلول منتقل می شود.

روند Czochralski در شمش استوانه ای بزرگ است. چهار طرف از شمش ها برداشته می شوند تا وفل های سیلیکونی را بسازند. مقدار قابل توجهی از سیلیکون اصلی به عنوان زباله به پایان می رسد.

polycrystalline 300x219 - وبلاگ 3

 

پلی کریستال
بررسی
پلی کریستال یا پلی اتیلن یک تکنولوژی جدیدتر است و در فرآیند تولید متفاوت است.

ساخت و ساز
پلی کریستال نیز به عنوان یک دانه کریستال سیلیکون در یک سوپره از سیلیکون مذاب قرار داده می شود. با این حال، به جای اینکه قرص کریستال سیلیکون را به صورت Monocrystalline قرعه کشی کنید، بطری سیلیکن به راحتی اجازه می دهد تا خنک شود. این چیزی است که لبه های متمایز و دانه در سلول خورشیدی شکل می گیرد.

پیش از این تصور می شد که سلول های پلی کریستالی به مونو کریستالین پایین تر از آن هستند که به دلیل روش ارزان تر که با کمترین کارایی تولید می شوند، به عنوان تکنولوژی غالب در بازار انرژی خورشیدی های مسکونی تبدیل شده اند.

در ماه نوامبر 2015 Trina Solar اعلام کرد که یک سلول چند هسته ای با کارایی 21.25٪ تولید کرده است. این به آنها اجازه می دهد که ماژول های پلی کریستالی تولید کنند که کارایی آنها بین 18-20٪ یک مفهوم است که به تازگی 2013 غیر ممکن بود.

پایه رکورد جدید برای سلول های خورشیدی چند سلولی p-type شده است بهبود کیفیت ادامه یافته از وای فای های چند وجهی است که در سال های اخیر به طور قابل توجهی پانل های چند بلوک 60 سلولی را از 240 تا 260 وات تحریک کرده است.

در حال حاضر، پلی کریستالین به لحاظ کارایی خیلی نزدیک به سلولهای منوکریستالی است.

چرا برق خورشیدی را انتخاب کنید؟

مزایای اصلی این است که چرا برق خورشیدی را انتخاب می کنید:

مزایای برق خورشیدی :
صرفه جویی بالا – صرفه جویی در حساب های برق خود را بیشتر
منبع انرژی قابل تجدید – این انرژی از نور مستقیم خورشید استفاده می کند
طرح پرداخت – دریافت پرداخت برای تولید برق خود را از طریق طرح دولت خوراک در تعرفه دولت انگلیس
مزایای انرژی – فروش الکتریسیته ای که شما به صورت مازاد به شبکه تولید می کنید
پدیده کربن کم – انتشار کربن کم، به شما این امکان را می دهد تا روی ردۀ کربن خود را کاهش دهید، به عنوان منبع اصلی انرژی، خورشید است
آسان برای نگهداری -Trees نباید پانل های خورشیدی را خنثی کند تا بتوانند نور خورشید را جذب کنند و تمیز باشند
جایگزینی آسان – اگر شما قبلا یک سیستم گرمای معمولی دارید، آسان است که آن را به پانل های خورشیدی تغییر دهید
طول عمر کوتاه – پنل خورشیدی می تواند تا 25 سال یا بیشتر با مراقبت و نگهداری مناسب ادامه یابد
ارزش ملک – پانل های خورشیدی ارزش اموال خود را در آینده برای داشتن خانه ای با کفایت خود افزایش می دهد
یک سیستم خاموش – آنها سر و صدا ایجاد نمی کنند

معایب
همچنین باید معایب خود را در نظر گرفت:

هزینه نصب بالا – هزینه های اولیه نصب در ابتدا بسیار زیاد است، اما در کل، پانل های خورشیدی به طور کلی ارزان تر هستند
نور خورشید را در طول روز جذب می کند – به عنوان پانل های خورشیدی نیازمند نور خورشید برای تولید برق هستند، آنها فقط می توانند در روز استفاده شوند
ذخیره سازی با هزینه – باید مطمئن شوید که درختان پانل های خورشیدی را خنثی نکنند تا بتوانند نور خورشید را به طور موثری جذب کنند و در تماس با اشیاء مضر هستند که می توانند به پانل های خود آسیب برسانند
نیاز به فضای بزرگ – به منظور بهره مندی از قدرت پانل های خورشیدی نیاز به یک منطقه بزرگ برای نصب پانل های خورشیدی دارید
آلودگی های مخفی – سیلیکون و دیگر مواد موجود در پانل های فتوولتائیک باعث آلودگی می شوند، اما آلاینده های محیط زیست می توانند به پانل های خورشیدی آسیب برسانند.
چکیده ای از آنچه در مورد سیستم های خورشیدی باید میدانستیم.

 

حرارتی خورشیدی آرانیرو 845x321 - وبلاگ 3

تفاوت فتوولتائیک و حرارتی خورشیدی

 حرارتی خورشیدی

تفاوت فتوولتائیک خورشیدی و حرارتی خورشیدی

فناوری، استفاده و مزایای این دو روش مبتنی بر انرژی خورشیدی
خورشید تامین کننده نهایی انرژی است. توسعه این بازار انرژی تجدید پذیر به میزان زیادی بر اساس این واقعیت است. اکثر فناوری های سبز در حال حاضر انرژی خورشیدی را به طور مستقیم یا غیر مستقیم برداشت می کنند. در میان انرژی های غیر مستقیم انرژی خورشیدی، باد، انرژی زمین گرمایی کم (که در سیستم پمپ های گرمایشی منبع زمین استفاده می شود)، جزر و مد و موج یا عمدتا به کار گرفته می شود و (بادی) به خوبی تاسیس شده (درجه حرارت زمین گرمایی) و یا در حال توسعه (جزر و مد و موج).

منبع مستقیم انرژی خورشیدی شامل اشعه های خورشیدی است که در جو زمین قرار دارند. آنها می توانند با دو تکنولوژی متفاوت جمع آوری شوند: فتوولتائیک خورشیدی (همچنین به نام خورشیدی PV) و سیستم های حرارتی خورشیدی. اگر شما علاقه مند به انرژی خورشیدی بهستید، ما به شما یک سرویس رایگان، آسان برای استفاده و شخصی سازی ارائه می دهیم که به شما امکان می دهد نقل قول های مختلف از تامین کنندگان انرژی خورشیدی دریافت کنید.

فن آوری

تفاوت اصلی بین PV خورشیدی و حرارتی خورشیدی می تواند در اصول کاری آنها یافت شود. PV خورشیدی بر اساس اثر فتوولتائیک است که توسط یک فوتون (واحد پایه نور) تأثیری بر سطح ساخته شده از یک ماده خاص تولید الکترون را تولید می کند. از سوی دیگر، حرارتی خورشیدی از یک نور خورشید برای گرم کردن مایع استفاده می کند (بسته به کاربرد خاص، می تواند آب یا مایع دیگر باشد).

اثر فتوولتائیک تنها در تعداد کمتری از مواد تولید می شود که نیمه رساناها نامیده می شود (از قبیل سیلیکن مونوکریستال، تریروئید پلی کریستال و آمورف و کادمیوم)، که پس از اعمال شیمیایی خاص، باعث ایجاد جریان الکتریکی در هنگام نور می شود. این نیمه هادی ها به لایه های نازک شکل داده می شوند که عنصر اصلی سلول های خورشیدی، عنصر اصلی سیستم PV خورشیدی، که جریان مستقیم تولید می کنند، مطابقت دارد.
اطلاعات بیشتر کلیک کنید

سلول های خورشیدی به ساختارهای بزرگتر به نام پانل های خورشیدی، که در آن مقادیر مورد نظر جریان و ولتاژ می تواند به دست آید، یکپارچه شده است. برای سیستم های متصل به شبکه (که بخش بزرگی از بازار را تشکیل می دهند)، استفاده از اینورتر لازم است (برای تبدیل DC تولید شده توسط سلول ها به AC، مورد استفاده در شبکه).

اصل کار سیستم های حرارتی خورشیدی به مراتب پیچیده تر است، اما برای تولید انرژی مصرفی به عنوان اثر فتوولتائیک مفید است. این شامل گرم شدن مستقیم آب (یا سایر مایعات) توسط نور خورشید است. این تبدیل انرژی در دستگاه های مختلف بسته به محدوده ی دمایی که در آن حرارت مایع کار می شود، اتفاق می افتد.

گردآورندگان کم و متوسط می توانند پانل های صفحه تخت یا لوله های تخلیه شده باشند. گردآورنده های درجه حرارت از سیستم های خورشیدی متمرکز شامل چاه های پارابولی، بازتابنده های فرلن، استریلینگ ظرف و برج های خورشیدی استفاده می کنند.
با توجه به استفاده از این فن آوری، اولین گام این است که سیستم های خورشیدی کوچک و خانگی را از نیروگاه ها در هر دو PV و حرارتی جدا سازیم. استفاده داخلی از آنها در زیر بحث شده است.

در مورد نیروگاه ها، سیستم های PV و سیستم های حرارتی به عنوان هدف خود تولید برق است. در حالی که سیستم های PV این انرژی را به طور مستقیم از انرژی خورشیدی تولید می کنند، سیستم های حرارتی یک مایع (آب، روغن، سات، هوا و غیره) را حرارت می دهد که موتور بخار، توربین گاز یا مشابه آن را اجرا می کند. این برق به شبکه منتقل می شود، به عنوان AC و با مقدار مورد نیاز ولتاژ.

در مورد نیروگاه های فتوولتائیک، ظرفیت بزرگترین آنها بیش از 500 مگاوات است، در حالی که از بزرگترین نیروگاه های حرارتی کمتر از 400 مگاوات است. هر دو نوع رشد سریع در بسیاری از نقاط جهان را تجربه می کنند؛ بسیاری از آنها در حال ساخت و برنامه ریزی هستند.
بیشتر
تاسیسات PV مسکونی به طور مستقیم از انرژی خورشیدی برق DC تولید می کنند. دو نوع سیستم های PV مسکونی وجود دارد: شبکه متصل و “خاموش شبکه” یا “مستقل”. اولین آنها امکان تغذیه شبکه (که توسط انگیزه های اقتصادی تشویق می شود) را از طریق یک مبدل فراهم می کند. آنهایی که به طور کامل به مصرف خود (نورپردازی، گرمایش، گرمایش آب و غیره) اختصاص داده شده اند و نیاز به استفاده از بانک های باتری برای جدا کردن مصرف از نسل ها دارند.

سیستم های حرارتی سیستم های حرارتی خانگی “استفاده از آب گرم است. آنها معمولا با سیستم های حرارت مرکزی (گاز یا سوخت) کار می کنند که شروع به کار می کنند زمانی که درجه حرارت در مخزن آب پایین تر از مقدار معینی قرار می گیرد. بنابراین، این سیستم ها می توانند آب گرم در تمام طول سال حتی در هوای سرد فراهم آورند. به همین ترتیب، سیستم های ترمودینامیکی می توانند آب را با استفاده از کمپرسور ساخته شده در آب گرم کنند، اگر از آب استفاده کنید؛ به این ترتیب، شما می توانید یک سیستم مستقل فسیلی ایجاد کنید. سیستم های حرارتی خورشیدی نیز می توانند برای اهداف حرارتی فضایی استفاده شوند (این نسبت در کشورهای سوئد نسبتا رایج است).